Při karanténě nebo izolaci v souvislosti s koronavirem COVID, musíte být nějakou dobu doma. Máte při tom možnost využít neschopenku, a pak dostáváte běžné nemocenské dávky. Vláda nyní navíc navrhuje speciální příplatek za karanténu ve výši 370 Kč za den.
Zaměstnanci, kteří musí do karantény kvůli podezření na COVID, mají nárok na standardní neschopenku. Pro tu platí stejná pravidla a podmínky, jako pro jakoukoliv jinou běžnou neschopenku. Za prvních 14 dní máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. A od 15 dne na nemocenské dávky od státu.
Pokud jste zaměstnaní a onemocníte (nebo se vám stane nějaký úraz), pak je nárok na nemocenskou od zaměstnavatele (náhrada mzdy za nemoc během prvních 14 dní na neschopence). Na nemocenskou je nárok i při karanténě.
Náhrada mzdy za nemoc, je 60% z průměrného hrubého hodinového výdělku. Nárok může být i u dohody DPČ nebo DPP (pokud u dohody vzniká účast na nemocenském pojištění.
Na nemocenskou od zaměstnavatele, ale není nárok po skončení zaměstnání. Náhradu mzdy za nemoc, nedostávají ani OSVČ.
Viz aktuální Kalkulačka: Kolik je nemocenská při karanténě 2024
V karanténě (izolaci) kvůli koronaviru COVID, skončí každý měsíc cca 50 tisíc lidí. A to je poměrně hodně. Neschopenka je spojena s výrazným poklesem příjmu. Za prvních 14 dní je to jenom 60% z platu (reálně ale maximálně 54% z hrubé mzdy).
Po celou dobu epidemie COVID se mluví o zvýšení nemocenské při karanténě. Padly už různé návrhy. Na zvýšení na 80% nebo dokonce na zvýšení na 100% platu. Nakonec byl na jaře 2021 a na podzim 2021 schválen, speciální příplatek 370 Kč za den v karanténě. Na tento příplatek je při karanténě/izolaci nárok i na začátku roku 2022 (do konce února).
V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali při neschopence (karanténě/izolaci), pokud bude schválen tento nový příplatek za COVID.
Ve středu 1. 12. 2021 schválil parlament zvýšení nemocenské při COVID neschopence (karanténě). Na zvýšenou nemocenskou při karanténě/izolaci (příplatek „izolačka“ – až 370 Kč za den), bude nárok i na konci roku 2021, až do konce února 2022 (do 28. 2. 2022).
Zaměstnanci budou mít nárok na vyšší nemocenskou, až po schválení nového zákona v Senátu (až začne zákon platit, nárok může být i zpětně). Pro OSVČ bude obnoven kompenzační bonus 500 Kč za den při karanténě.
Viz. Kalkulačka: Zvýšená nemocenské při karanténě (COVID neschopenka) 2022
Při karanténě musíte být obvykle alespoň několik dní doma. Po tuto dobu, by mohl být nárok na nový příplatek 370 Kč za den (tj. až 5180 Kč) – maximálně 90% z průměrného výdělku.
Současně je pochopitelně nárok, na standardní náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Ta je 60% z průměrné hrubé hodinové mzdy (redukovaný průměrný výdělek).
Novela zákona, která umožňuje opětovné zavedení příplatku „izolačka“ při karanténě (byl již na jaře 2021), byla schválena v druhé polovině prosince 2021. Na zvýšenou „nemocenskou“ při karanténě nebo izolaci, tak může být nárok i zpětně, ale pouze v těch případech, kdy nařízená karanténa nebo izolace, neskončila před finálním schválením zákona.
Na zvýšenou nemocenskou při karanténě, by měl být v roce 2022, nárok až do konce února 2022. Následně pak při karanténě, bude opět nárok jen na běžnou náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele nebo na nemocenskou (nemocenské dávky od 15 dne).
Pokud je vám nařízena karanténa nebo domácí izolace (nařizuje hygienická stanice nebo pracovník trasovacího call centra), pak musíte zůstat několik dní doma. Podmínky se průběžně mění. Původně byla minimální délka karantény 14 dní, následně se to zkracovalo na 10 dní. Aktuálně záleží na tom, zda se jedná o karanténu nebo izolaci, a zda máte pozitivní/negativní výsledek kontrolního PCR testu.
Během karantény (izolace), můžete být na neschopence. Pro tu platí stejné podmínky, jako při jakékoliv jiné neschopence z důvodu nemoci či úrazu. Jedinou větší výjimkou je to, že u karantény nejsou standardně povoleny vycházky.
Zatímco u běžné neschopenky máte obvykle povoleny vycházky až na 6 hodin denně (záleží na rozhodnutí lékaře a vašem zdravotním stavu), u karantény vycházky nejsou. Při karanténě byste neměli chodit nikam ven a s nikým se stýkat.
Při karanténě máte jako zaměstnanec, nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Nezaměstnaní, nebo OSVČ, důchodci či studenti za karanténu nic nedostanou. OSVČ ale mají nárok na kompenzační bonus 500 Kč za karanténu (zpětně konce listopadu 2021).
Během prvních 14 dní, dostáváte 60% z průměrného hrubého výdělku. Není to ale přímo 60% výplaty. Výpočet je trochu složitější a uplatňují se redukční hranice. Maximálně můžete dostat 54% hrubého výdělku.
V karanténě vám zaměstnavatel proplatí skutečně neodpracované hodiny. Tj. ty hodiny, které z důvodu neschopenky zameškáte.
U běžného zaměstnance, který má týdenní pracovní dobu 40 hodin, je to tedy až 80 zaplacených hodin, za prvních 14 dní. Při nerovnoměrném rozložení pracovní doby, nebo jiné týdenní pracovní době to může vycházet jinak.
Náhradu mzdy za prvních 14 dní by vám měl zaměstnavatel vyplatit, společně se zbylou částí výplaty za příslušný měsíc.
Pokud byste byli kvůli COVID na neschopence delší dobu, pak máte od 15 dne nárok na nemocenské dávky. Ty už platí stát. Nárok na ně mohou mít i OSVČ (pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění).
Nemocenské dávky od 15 dne, jsou placeny za každý kalendářní den. Tedy i za víkend (sobotu nebo neděli). Nemocenské dávky se v průběhu neschopenky postupně zvyšují. Od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66% a od 61 dne je to 72%.
Výpočet nemocenských dávek je ale trochu jiný než u náhrady mzdy za nemoc, takže reálně dostáváte trochu jinou částku, než prvních 14 dní. Nemocenskou od 15 dne vyplácí stát. Měla by vám přijít na účet do 30 dnů, od předání podkladů.