Kalkulačka: Výpočet paragrafu na dítě 2020 (ošetřovné)

Paragraf na dítě, můžete mít na nemocné nebo někdy i na zdravé dítě do 10 roků. U starších dětí, nebo u dalších členů rodiny, je nárok na ošetřovné, jen pokud jejich zdravotní stav vyžaduje nezbytnou péči další osoby. Ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Nárok je 9 nebo 16 dní. Paragraf na dítě, můžete mít na nemocné nebo někdy i na zdravé dítě do 10 roků. U starších dětí, nebo u dalších členů rodiny, je nárok na ošetřovné, jen pokud jejich zdravotní stav vyžaduje nezbytnou péči další osoby. Ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Nárok je 9 nebo 16 dní.

Když vám onemocní dítě, nebo s ním musíte zůstat doma i z jiného důvodu, můžete mít jako zaměstnanec nárok na „paragraf na dítě“ (dávku nemocenského pojištění – ošetřovné).

Podmínky pro nárok na ošetřovné a výše této nemocenské dávky, se v průběhu roku 2020 razantně měnily v souvislosti s epidemií koronavirus a s tím, že byly uzavřené školy.

Kalkulačka: Výpočet paragrafu na dítě 2020

V této kalkulačce si můžete spočítat, jak vysoké ošetřovné byste dostali, pokud byste byli doma s dítětem. Výpočet v této kalkulačce se vztahuje na běžné podmínky v průběhu roku.

V době od 1. 4. 2020 do 30. 6. 2020 bylo ošetřovné dočasně zvýšeno na 80% – viz tato kalkulačka, po zbytek roku je ale ošetřovné jenom 60%.

Kalkulačka ošetřovné 2020
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti při ošetřování člena rodiny.
Na ošetřovné je nárok maximálně za 9 dní, pro samoživitelku/samoživitele pak maximálně 16 kalendářních dní.
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Kdy je nárok na paragraf na dítě (ošetřovné) v roce 2020?

Za běžných podmínek, máte na ošetřovné nárok:

  • pokud se staráte o zdravé dítě do 10 roků, pokud je zavřená škola/školka z důvodu nějaké havárie, epidemie apod.
  • pokud se staráte o nemocné dítě do 10 roků
  • pokud se staráte o starší dítě (nad 10 roků) nebo o jiného člena rodiny (člena společné domácnosti), pokud jeho zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby
  • pokud se staráte o dítě do 10 roků a ten, kdo o něj běžně pečuje, je v nemocnici, nebo třeba v porodnici

Během jarní epidemie koronaviru, když byly plošně zavřené školy a školky, byl nárok na ošetřovné i na děti do 13 roků. To platilo ale jen do 30. 6. 2020. Po zbytek roku se ošetřovné vztahuje už zase jenom na děti do 10 roků (resp. vztahuje se i na starší dítě, ale tam pro to musí být nějaký zdravotní důvod).

Kolik dní je nárok na ošetřovné na dítě?

Na ošetřovné (paragraf na dítě) máte nárok, jen po poměrně krátkou dobu:

  • 9 kalendářních dní
  • 16 kalendářních dní (pokud jste samoživitel/samoživitelka)

Během jarní epidemie a uzavřených škol, byl nárok na ošetřovné od března do června 2020. To už ale neplatí. Tato výjimka skončila 30. 6. 2020, a po zbytek roku je nárok opět jen na 9 nebo 16 dní.

Kolik je ošetřovné při paragrafu na dítě v roce 2020?

Ošetřovné, podobně jako nemocenská při pracovní neschopnosti, je za běžných podmínek ve výši 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (což je maximálně 90% hrubé mzdy, u vyššího platu i méně).

Při hrubé mzdě do cca 35 000 Kč měsíčně, je pak ošetřovné počítáno z 90% hrubé mzdy. Pokud máte hrubou mzdu vyšší než 35 000 Kč, tak je to procentuálně menší část hrubé mzdy (aplikují se redukční hranice).

Pokud byste byli doma s nemocným dítětem a měli hrubou mzdu 35 000 Kč, pak byste mohli mít nárok na:

  • Ošetřovné za 9 dní = 5 598 Kč
  • Ošetřovné za 16 dní = 9 952 Kč

Na ošetřovné v délce 16 dní mají nárok jenom samoživitelé nebo samoživitelky. Jinak je na ošetřovné nárok jen po dobu 9 kalendářních dní.

Nárok na ošetřovné, když je dítě v karanténě kvůli koronaviru

Zatímco na jaře, jste mohli být doma s dětmi až do 13 roků (i když byly zdravé), po dobu i několika měsíců (březen až červen 2020), po zbytek roku je nárok jen na 9 nebo 16 dní.

Pokud se dítě ve škole nebo školce nakazí koronavirem (nebo bude jen podezření na nákazu) a bude muset být doma v karanténě, tak na něj můžete mít ošetřovné jen po dobu 9 nebo 16 dní. A jen u dětí do 10 roků (u starších dětí je nárok na ošetřovné jen pokud je proto nějaký oprávněný důvod – dítě vyžaduje ošetřování jinou osobou).

Vzhledem k tomu, že karanténa kvůli koronaviru může být i na 14 dní (nebo i déle), tak to pro řadu rodičů může být problém. V zaměstnání mají nárok na placené volno (paragraf na dítě), jen po dobu 9 dní.

A není možné, aby si oba rodiče brali střídavě paragraf na dítě, ze stejného důvodu. Rodiče se sice v péči o dítě mohou vystřídat, ale to nic nemění na celkovém limitu 9 dní (u samoživitelek je to 16 dní).

Nárok na ošetřovné pro OSVČ

V ještě horší situaci jsou pak OSVČ. Ti si sice mohou platit nemocenské pojištění a mít tak nárok na nemocenské dávky, když jsou sami na neschopence. Na ošetřovné ale OSVČ nárok nemají.

Během jarního uzavření škol, sice OSVČ dostávali určitou kompenzaci. Jednalo se o dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu. A i když se dotace jmenovala „ošetřovné“, s tím „opravdovým“ ošetřovným to nemělo nic společného.

Takže i po zbytek roku platí, že OSVČ, kterému onemocní dítě, nemá nárok na „paragraf na dítě (na ošetřovné). Pokud se OSVČ musí starat o dítě, které v průběhu podzimu onemocní, nebo je u něj nařízena karanténa, tak nemá nárok na žádnou kompenzaci od státu.

Okamžitá online půjčkaPeníze už do 30 minut? A navíc bez jakýchkoliv poplatků a dokonce i bez úroků? Že to nejde? Vyzkoušejte si to sami!