Kalkulačka: Náhrada mzdy za karanténu COVID 2021

Při karanténě nebo izolaci v souvislosti s koronavirem COVID, musíte být minimálně 14 dní doma. Máte při tom možnost využít neschopenku, a pak dostáváte běžné nemocenské dávky. Vláda nyní navíc navrhuje speciální příplatek za karanténu ve výši 370 Kč za den. Při karanténě nebo izolaci v souvislosti s koronavirem COVID, musíte být minimálně 14 dní doma. Máte při tom možnost využít neschopenku, a pak dostáváte běžné nemocenské dávky. Vláda nyní navíc navrhuje speciální příplatek za karanténu ve výši 370 Kč za den.

Zaměstnanci, kteří musí do karantény kvůli podezření na COVID, mají nárok na standardní neschopenku. Pro tu platí stejná pravidla a podmínky, jako pro jakoukoliv jinou běžnou neschopenku. Za prvních 14 dní máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. A od 15 dne na nemocenské dávky od státu.

Aktualizace 2. prosinec 2021

Ve středu 1. 12. 2021 schválil parlament zvýšení nemocenské při COVID neschopence (karanténě). Na zvýšenou nemocenskou při karanténě/izolaci (příplatek „izolačka“ – až 370 Kč za den), bude nárok i na konci roku 2021, až do konce února 2022 (do 28. 2. 2022).

Zaměstnanci budou mít nárok na vyšší nemocenskou, až po schválení nového zákona v Senátu (až začne zákon platit, nárok může být i zpětně od 1. 12. 2021). Pro OSVČ bude obnoven kompenzační bonus 500 Kč za den při karanténě.

Viz. Kalkulačka: Zvýšená nemocenské při karanténě (COVID neschopenka) 2022

Zvýšení nemocenské při karanténě COVID v roce 2021

V karanténě (izolaci) kvůli koronaviru COVID, skončí každý měsíc cca 50 tisíc lidí. A to je poměrně hodně. Neschopenka je spojena s výrazným poklesem příjmu. Za prvních 14 dní je to jenom 60% z platu (reálně ale maximálně 54% z hrubé mzdy).

Po celou dobu epidemie COVID se mluví o zvýšení nemocenské při karanténě. Padly už různé návrhy. Na zvýšení na 80% nebo dokonce na zvýšení na 100% platu. Posledním aktuálním návrhem, který má šanci na schválení, je speciální příplatek 370 Kč za den v karanténě.

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali při neschopence (karanténě/izolaci), pokud bude schválen tento nový příplatek za COVID.

Kalkulačka: Výpočet zvýšené nemocenské při karanténě (izolaci) COVID 2021

Při karanténě musíte být minimálně 14 dní doma. Po tuto dobu, by mohl být nárok na nový příplatek 370 Kč za den (tj. až 5180 Kč) – maximálně 90% z průměrného výdělku.

Současně je pochopitelně nárok, na standardní náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Ta je 60% z průměrné hrubé hodinové mzdy (redukovaný průměrný výdělek).

Kalkulačka nemocenská při karanténě 2021
Byla nařízena karanténa po 28.2.2021?
Průměrná hrubá hodinová mzda

Počet kalendářních dní v karanténě (*)

Počet zameškaných pracovních hodin (**)

Výpočet

(*) Minimální doba karantény při COVID je 14 dní.

(**) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny (neodpracované hodiny) a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Od kdy dojde ke zvýšení nemocenské při koronaviru COVID?

Na konci ledna vláda začala řešit možnost zavedení nového příplatku, který by dostávali zaměstnanci v karanténě. Jednalo by se o 370 Kč za jeden den nařízené karantény (izolace). Celkem by se tak mohlo jednat až o 3700 Kč za 14 dní v karanténě (14 dní je aktuální minimum).

Finální verze příplatku za karanténu během epidemie koronaviru COVID v roce 2021, byla schválena v Senátu ve čtvrtek 4. 3. 2021.

Neschopenka při karanténě nebo izolaci z důvodu koronaviru COVID

Pokud je vám nařízena karanténa nebo domácí izolace (nařizuje hygienická stanice nebo pracovník trasovacího call centra), pak musíte zůstat minimálně 14 dní doma. Těchto 14 dní se navíc počítá až od provedení testu na COVID.

Během karantény (izolace), můžete být na neschopence. Pro tu platí stejné podmínky, jako při jakékoliv jiné neschopence z důvodu nemoci či úrazu. Jedinou větší výjimkou je to, že u karantény nejsou standardně povoleny vycházky.

Zatímco u běžné neschopenky máte obvykle povoleny vycházky až na 6 hodin denně (záleží na rozhodnutí lékaře a vašem zdravotním stavu), u karantény vycházky nejsou. Při karanténě byste neměli chodit nikam ven a s nikým se stýkat.

Kolik je nemocenská při karanténě (izolaci) COVID 2021

Při karanténě máte jako zaměstnanec, nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Nezaměstnaní, nebo OSVČ, důchodci či studenti za karanténu nic nedostanou. OSVČ ale mají nárok na kompenzační bonus 500 Kč za karanténu (zpětně od 1.2.2021).

Během prvních 14 dní, dostáváte 60% z průměrného hrubého výdělku. Není to ale přímo 60% výplaty. Výpočet je trochu složitější a uplatňují se redukční hranice. Maximálně můžete dostat 54% hrubého výdělku.

V karanténě vám zaměstnavatel proplatí skutečně neodpracované hodiny. Tj. ty hodiny, které z důvodu neschopenky zameškáte.

U běžného zaměstnance, který má týdenní pracovní dobu 40 hodin, je to tedy až 80 zaplacených hodin, za prvních 14 dní. Při nerovnoměrném rozložení pracovní doby, nebo jiné týdenní pracovní době to může vycházet jinak.

Náhradu mzdy za prvních 14 dní by vám měl zaměstnavatel vyplatit, společně se zbylou částí výplaty za příslušný měsíc.

Nemocenské dávky při delší pracovní neschopnosti

Pokud byste byli kvůli COVID na neschopence delší dobu, pak máte od 15 dne nárok na nemocenské dávky. Ty už platí stát. Nárok na ně mohou mít i OSVČ (pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Nemocenské dávky od 15 dne, jsou placeny za každý kalendářní den. Tedy i za víkend (sobotu nebo neděli). Nemocenské dávky se v průběhu neschopenky postupně zvyšují. Od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66% a od 61 dne je to 72%.

Výpočet nemocenských dávek je ale trochu jiný než u náhrady mzdy za nemoc, takže reálně dostáváte trochu jinou částku, než prvních 14 dní. Nemocenskou od 15 dne vyplácí stát. Měla by vám přijít na účet do 30 dnů, od předání podkladů.

Okamžitá online půjčkaPeníze už do 30 minut? A navíc bez jakýchkoliv poplatků a dokonce i bez úroků? Že to nejde? Vyzkoušejte si to sami!

Užitečné informace
Všechny půjčky