Od 1. 1. 2024 se rodičovský příspěvek zvýšil na 350 000 Kč (nebo na 525 000 Kč u dvojčat). Na zvýšení je nárok jenom u dětí narozených od začátku roku 2024. Rodičovská se ale současně zkrátila maximálně do 3 roků (u dětí narozených do konce roku 2023, je nárok na 300 000 Kč až do 4 roků, popř. na 450 000 Kč u dvojčat).
Maminky, kterým se narodí dítě, mají obvykle nárok na finanční podporu od státu. Už na konci těhotenství (ještě před porodem), může vznikat nárok na mateřskou. A po skončení mateřské (nebo hned po porodu), je nárok na rodičovský příspěvek.
Rodičovský příspěvek, je stejný pro všechny maminky (na rozdíl od mateřské, která se vypočítá individuálně, na základě příjmů v zaměstnání, nebo při podnikání jako OSVČ).
Rodičovský příspěvek se od 1. 1. 2024 zvýšil na 350 000 Kč na jedno dítě, nebo 525 000 Kč na dvojčata (či vícerčata).
Maminky si také mohou sami stanovit, kolik budou dostávat každý měsíc během rodičovské.
Může to být nižší částka, ale za to delší dobu (maximálně do 3 roků dítěte). Nebo to může být vyšší měsíční částka, ale kratší dobu (teoreticky, se dá celá rodičovská vybrat už za cca 7 měsíců).
V souvislosti s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o dítě, může být nárok na několik různých dávek. Jedná se především o:
Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) je finanční dávka, kterou platí stát (ČSSZ) na základě nemocenského pojištění. Nárok mají tedy jenom maminky, které byly před porodem zaměstnané, nebo podnikatelky, které si platily dobrovolné nemocenské pojištění.
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je vyplácena po dobu 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (dvojčata a vícerčata).
Rodičovská (rodičovský příspěvek), spadá pod sociální dávky vyplácené Úřadem práce (stejně jako porodné, nebo přídavky na dítě, či další sociální dávky).
Na rodičovský příspěvek, mohou mít nárok i maminky, které před porodem nebyly zaměstnány, nebo které z jiných důvodů nesplnily podmínky pro nárok na mateřskou (na rodičovskou mají nárok i studentky, nezaměstnané ženy, apod.).
Porodné a přídavky na dítě, jsou sociální dávky, které se vyřizují na Úřadu práce. Nárok může být, pokud je v rodině příjem do 2,7 násobku životního minima (porodné) nebo do 3,4 násobku životního minima (dětské přídavky).
Od 1. 1. 2024, došlo ke zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovská se zvýšila o 50 000 Kč – zvýšení se ale týká jenom dětí, které se narodí v roce 2024 (u dětí narozených před koncem roku 2023, je nárok pouze na původních 300 000 Kč nebo 450 000 Kč u dvojčat):
U rodičovského příspěvku, je možné zvolit měsíční částku. Rodičovskou je navíc možné měnit i v průběhu čerpání této dávky – změna je ale možná maximálně jednou za tři měsíce.
Maminky, které neměly nárok na mateřskou (PPM), nebo které měly jenom nízký vyměřovací základ, si mohou stanovit rodičovskou maximálně na:
Maminky, které měly nárok na mateřskou (PPM), si mohou zvolit i vyšší měsíční částku (případně stačí, pokud je v žádosti o rodičovskou doložen příjem otce dítěte – pak je také možné stanovit vyšší částku):
V následující kalkulačce, si můžete spočítat různé varianty rodičovského příspěvku. V závislosti na tom, zda byl nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) a jaký byl vyměřovací základ, je možné volit různé měsíční částky, a tím se mění i doba, po kterou je vyplácena rodičovská.
Vyšší rodičovský příspěvek, je možné zvolit i na základě příjmu otce dítěte (stačí příjem alespoň u jednoho z rodičů, v žádosti se dokládá potvrzení o příjmu ze zaměstnání, nebo potvrzení o vyměřovacím základu z ČSSZ).
Další kalkulačky:
Podle toho, jestli byl před rodičovskou nárok na mateřskou (prvních 28 týdnů, nárok může být už 8 týdnů před porodem), mohou vycházet různé varianty:
Rodičovská bez předchozí mateřské:
Rodičovská až po skončení mateřské:
Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Poté by se maminka měla vracet zpět do zaměstnání.
Na rodičovský příspěvek, může být nárok také maximálně do 3 roků dítěte (týká se dětí narozených v roce 2024 a dále; u dětí, které se narodily do konce roku 2023, je možné rozložit čerpání rodičovského příspěvku až do 4 roků dítěte).
Nárok na rodičovský příspěvek zaniká:
Pokud zanikne nárok na rodičovský příspěvek, a nebyla zatím vybrána celá částka (350 tisíc u dětí narozených od roku 2024 nebo 300 tisíc u dětí narozených do konce roku 2023), tak je někdy možné požádat Úřad práce, o jednorázové vyplacení zbylé (nevyčerpané) části RP.
Nárok na doplacení zbytku z rodičáku, vzniká po narození druhého dítěte, pokud alespoň jeden z rodičů pracuje v zaměstnání nebo má příjmy z podnikání.
Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek spolu souvisí jenom omezeně. Je mnoho maminek, které dostávají rodičovský příspěvek a nejsou na rodičovské dovolené (rodičovská jim už skončila, nebo byly před porodem nezaměstnané, a na dovolenou tedy nemají nárok).
Nárok na rodičovskou dovolenou, se řídí zákoníkem práce. Nárok mohou mít oba rodiče. Klidně i oba současně.
Nárok na rodičovský příspěvek, se řídí zákonem o státní sociální podpoře. Nárok může mít jenom jeden z rodičů (obvykle ten, který pečuje o dítě).
Rodičovská dovolená, může pokračovat i dále, i po dobrání příspěvku. Stejně tak je možné dobírat ještě rodičovský příspěvek, a přitom už zase chodit do práce. Obě možnosti jsou možné.
Zdravotní pojištění, platí stát jak za ty, kdo pobírají rodičovský příspěvek, tak i za ty, kdo jsou na rodičovské dovolené. Stačí tedy splnit jenom jednu podmínku.