Výpočet exekuce přednostní a nepřednostní od 1.7.2022

Výpočet exekuce přednostní a nepřednostní od 1.7.2022

V případě exekuce na plat, na důchod nebo i na jiné příjmy může exekutor zabavit jenom část příjmu. Dlužníkovi musí zůstat určitá část.

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik peněz vám exekutor může zabavit, a kolik vám naopak musí nechat v případě přednostní a nepřednostní exekuce. Pokud jste zaměstnaní a dostáváte výplatu, nebo máte důchod, nebo i jiné příjmy, snadno si můžete spočítat, jaké budou exekuční srážky od 1. 7. 2022.

Co je to přednostní exekuce?

Přednostní exekuce, respektive exekuce z důvodu přednostní pohledávky, zahrnuje například dluh způsobený nějakým trestným činem. Patří sem i nejrůznější pohledávky vůči státu – nezaplacené daně, sociální pojištění nebo zdravotní pojištění.

Mezi přednostní pohledávky patří také dluh na alimentech (výživném). Nezaplacené alimenty mají navíc obvykle přednost i před ostatními přednostními pohledávkami.

Co je to nepřednostní exekuce?

Nepřednostní exekuce, respektive exekuce z důvodu nepřednostní pohledávky, zahrnuje ostatní dluhy. Typicky se může jednat o nějaký nedoplatek za elektřinu, vodu, plyn. Nebo nezaplacené účty za telefon, kabelovou televizi, nebo za internet. Také sem spadají nezaplacené splátky za půjčky, úvěry nebo jiné pohledávky vůči bankovním nebo nebankovním finančním společnostem.

Kalkulačka – výpočet exekučních srážek od 1. 7. 2022

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik může zabavit exekutor v roce 2022?

V případě exekuce na plat, na důchod nebo i na jiné příjmy může exekutor zabavit jenom část příjmu. Dlužníkovi musí zůstat určitá část. Jednak je zde nezabavitelné minimum. To je pro jednotlivce od 1. 7. 2022 částka 9416,25 Kč. Pokud má navíc dlužník rodinu, pak za každé dítě nebo manželku je základní nezabavitelná částka zvýšena o 3138,75 Kč.

Ze zbytku do částky 25 110 Kč zabavuje exekutor jednu třetinu (u nepřednostní exekuce) nebo dvě třetiny (u přednostní exekuce). Pokud je zbytek vyšší než 25 110 Kč, pak už exekutor může zabavit vše.

Velmi zjednodušeně je možné říci, že u přednostní exekuce zůstává dlužníkovi méně peněz, než u nepřednostní exekuce.

Exekuce na důchod

Exekuce se netýká pouze výplaty ze zaměstnání. Exekutor může postihnout i další příjmy. Mezi ně patří třeba právě důchod. Při exekuci na důchod jsou ale podmínky stejné, jako u exekuce na plat. I zde musí zůstat nezabavitelné minimum.

Exekuce na sociální dávky a další příjmy

Před exekucí je „ochráněno“ jen poměrně málo příjmů. Exekuce je totiž možná třeba i na podporu v nezaměstnanosti, na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) na rodičovský příspěvek nebo třeba i na podporu v nezaměstnanosti.