Výpočet exekuce přednostní a nepřednostní 2024

V případě exekuce na plat, na důchod nebo i na jiné příjmy může exekutor zabavit jenom část příjmu. Dlužníkovi musí zůstat určitá část. V roce 2024 je to minimálně 12 705 Kč (+ k tomu dalších 3176 Kč za každou vyživovanou osobu). V případě exekuce na plat, na důchod nebo i na jiné příjmy může exekutor zabavit jenom část příjmu. Dlužníkovi musí zůstat určitá část. V roce 2024 je to minimálně 12 705 Kč (+ k tomu dalších 3176 Kč za každou vyživovanou osobu).

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik peněz vám exekutor může zabavit, a kolik vám naopak musí nechat v případě přednostní a nepřednostní exekuce. Pokud jste zaměstnaní a dostáváte výplatu, nebo máte důchod, nebo i jiné příjmy, snadno si můžete spočítat, jaké budou exekuční srážky v roce 2024.

Co je to přednostní exekuce?

Přednostní exekuce, respektive exekuce z důvodu přednostní pohledávky, zahrnuje například dluh způsobený nějakým trestným činem. Patří sem i nejrůznější pohledávky vůči státu – nezaplacené daně, sociální pojištění nebo zdravotní pojištění.

Mezi přednostní pohledávky patří také dluh na alimentech (výživném). Nezaplacené alimenty mají navíc obvykle přednost i před ostatními přednostními pohledávkami.

Co je to nepřednostní exekuce?

Nepřednostní exekuce, respektive exekuce z důvodu nepřednostní pohledávky, zahrnuje ostatní dluhy. Typicky se může jednat o nějaký nedoplatek za elektřinu, vodu, plyn. Nebo nezaplacené účty za telefon, kabelovou televizi, nebo za internet. Také sem spadají nezaplacené splátky za půjčky, úvěry nebo jiné pohledávky vůči bankovním nebo nebankovním finančním společnostem.

Kalkulačka – výpočet exekučních srážek v roce 2024

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik může zabavit exekutor v roce 2024?

V případě exekuce na plat, na důchod nebo i na jiné příjmy může exekutor zabavit jenom část příjmu. Dlužníkovi musí zůstat určitá část. Jednak je zde nezabavitelné minimum. To je pro jednotlivce od 1. 1. 2024 částka 12 705 Kč. Pokud má navíc dlužník rodinu, pak za každé dítě nebo manželku je základní nezabavitelná částka zvýšena o 3 176 Kč.

Ze zbytku do částky 20 586 Kč zabavuje exekutor jednu třetinu (u nepřednostní exekuce) nebo dvě třetiny (u přednostní exekuce). Pokud je zbytek vyšší než 20 586 Kč, pak už exekutor může zabavit vše.

Velmi zjednodušeně je možné říci, že u přednostní exekuce zůstává dlužníkovi méně peněz, než u nepřednostní exekuce.

Exekuce na důchod

Exekuce se netýká pouze výplaty ze zaměstnání. Exekutor může postihnout i další příjmy. Mezi ně patří třeba právě důchod. Při exekuci na důchod jsou ale podmínky stejné, jako u exekuce na plat. I zde musí zůstat nezabavitelné minimum.

Exekuce na sociální dávky a další příjmy

Před exekucí je „ochráněno“ jen poměrně málo příjmů. Exekuce je totiž možná třeba i na podporu v nezaměstnanosti, na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) na rodičovský příspěvek nebo třeba i na podporu v nezaměstnanosti.

Okamžitá online půjčkaPeníze už do 30 minut? A navíc bez jakýchkoliv poplatků a dokonce i bez úroků? Že to nejde? Vyzkoušejte si to sami!

Užitečné informace
Všechny půjčky